تزریق پلاستیک

مزایا و معایب تولید به روش تزریق پلاستیک

 

آگاهی در مورد فرآیندهای تولید میتواند دید جامعتری نسبت به مراحل شکل گیری یک قطعه در اختیار ما قرار دهد و برنامه ریزی برای رسیدن به بهترین روش تولید یک قطعه را تسهیل میکند. در تولید قطعات پلاستیک فرایندهای متنوعی وجود دارند. مثلا برای تولید قطعات پلاستیک توخالی مانند گالن ها و محفظه ها ، فرآیند قالب گیری پلاستیک بادی با استفاده از قالب پلاستیک بادی مربوط به همان قطعه ، رایج میباشد.

رایج ترین فرآیند تولید قطعات پلاستیکی که بیشتر از قطعات بادی در اطراف ما موجودند ، قالب گیری به روش تزریق پلاستیک میباشد که پس از طراحی و ساخت قالب تزریق مربوط به قطعه پلاستیکی ( که جنس قالبها عمدتا از فولادهای آلیاژی مانند Mo40 و 2312  و 2311  و … درنظر گرفته میشود ) ، قالب تزریق را به دستگاه تزریق پلاستیک با تناژ و حجم تزریق مناسب بسته و تولید آغاز میشود.

در زیر اطلاعاتی کلی در مورد دستگاه تزریق پلاستیک و معایب و مزایای استفاده از روش تزریق پلاستیک در اختیار شما گذاشته شده است.

دستگاه تزریق پلاستیک در یک نگاه ( Injection Molding Machine at a glance ) :

تزریق پلاستیک

قسمت های دستگاه تزریق پلاستیک

تزریق پلاستیک

نمونه ای از یک دستگاه تزریق پلاستیک

مزایای فرآیند قالب‌گیری تزریقی را میتوان در این موارد برشمرد :

1- تعداد تولید بالا.

2- امکان کاشت قطعات فلزی و غیر فلزی در پلاستیک.

3- امکان تولید قطعات کوچک با فرم‌های پیچیده و تلرانس‌های ابعادی دقیق.

4- امکان استفاده از بیش از یک نوع ماده پلاستیکی در یک قطعه.

5- عدم نیاز اغلب قطعات تولیدی به عملیات تکمیلی.

6- امکان استفاده مجدد از ضایعات پلاستیکی تولیدی.

7- امکان تولید قطعات سازه‌ای از فوم به روش قالبگیری تزریقی واکنشی.

8- قابلیت اتوماسیون کامل فرآیند.

همچنین معایب قالب‌گیری تزریقی به شرح زیر میباشد :

1- هزینه ی سربار بالا برای تولید قطعات با تیراژ کم.

2- ماشین‌های تزریق گران هستند.

3- رقابت در این عرصه تولید زیاد است.

4- فرآیند ساخت قالب و تولید ، پیچیده است.

برخی ترمو پلاستیک های رایج در فرایند تولید به روش قالبگیری تزریقی بشرح زیر می باشد :

_  (Polypropylene (PP پلی پروپیلن

_ (Polycarbonate (PC پلی کربنات

_ (Acrylonitrile-Butadiene-Styrene (ABS اکریلونیتریل بوتادین استایرن

_ (Polyamide (Nylon 6) (N6 پلی آمید

_ PE ) Poly-ethylene ) پلی اتیلن ( سبک و سنگین )

_ (Poly-Styrene (PS  پلی استایرن

لازم به ذکر است که هریک از این مواد پلاستیک با توجه به نوع قطعه و انتظاراتی که از آن قطعه میرود (مقاوم بودن در برابر ضربه ، حرارت ، فشار و… ، قیمت هر مواد و شرایط تهیه آن ، بهداشتی بودن ، شرایط قالب و سیکل تولید و…) ویژگی هایی است که این مواد را از هم متمایز میکند، شما میتوانید جهت مشاوره و انتخاب بهترین راه ممکن از کارشناسان گروه تولیدی رایمانیک مشاوره رایگان دریافت کنید .

 

10 thoughts on “مزایا و معایب تولید به روش تزریق پلاستیک

 1. سلام.من قصد دارم دستگاه بخرم و یه کسب کوچک راه بندازم.چقدر هزینه داره.از کجا میتونم راهنمایی بگیرم.ممنون

  1. سلام ، با تشکر از پیام شما، ما واحد فروش شرکت هستیم و اطلاعاتی در مورد راه اندازی این کسب کار نداریم

 2. سلام و تشکر ازاینکه راهنمایی می‌فرمائید، سؤال من در رابطه جنس مواد پلیمری مقاوم دربرابر عوامل جوی مثل نور خورشید که به اندازه کافی هم سخت باشند که در پیچ نمودن آنها در محل اتصال قطعات مشکلی ایجاد نشود بود که البته صرفه اقتصادی هم داشته باشد بود و باتیراژ بالا هم تولید شود در تزریق پلاستیک .
  نام پلیمر را راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  1. سلام بزرگوار، ممنون از ارتباط شما، با توجه به ویژگی هایی که شما خواستید مواد پلیمری ABS یا پلی کربنات پیشنهاد میشود که از نظر صرفه اقتصادی نسبت به دیگر پلیمر های موجود در بازار، قیمت آنها بالا تر است. ولی خواص مورد نظر شما را دارا میباشند. در مورد تولید با تیراژ بالا نیز مواد ذکر شده مشکلی ندارد. موفق باشید.

  1. سلام دوست عزیز، تقریبا تمام قطعات پلاستیکی که شما در اطراف خودتون میبینید که دارای حجم توخالی ( مثل بطری ها که از روش قالبگیری بادی با دستگاه متفاوت تولید میشوند) نیستند از روش تزریق پلاستیک ساخته شده اند، مثل: درب بطری ها، پریز برق ، قاب پشت مانیتور، برخی از دستگیره ها و… همچنین شما میتوانید با ورود به قسمت نمونه کارها در سایت و مشاهده عکس های مربوط به واحد تولید بیشتر با این قطعات آشنا بشید.

 3. با سلام
  آیا استاندارد مشخصی برای میزان ضایعات مواد اولیه در دستگاههای تزریق پلاستیک بادی وجود دارد مثلا چند درصد مواد ورودی پریروز تبدیل به دور دیر یا ضایعات پی از شکل گیری بطری میشود
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز،
   سوالتون کمی نامفهوم بود، اما اگر منظور شما میزان ضایعات مواد پلاستیک هنگام تولید (که دور ریز شوند) در تولید قطعات تزریقی و یا بطری بادی است ، باید بگم که به صورت تجربی درصدی در حدود نیم تا 2 درصد میتوان در نظر گرفت که البته این دور ریز شدن به دلیل های مختلف از قبیل مخلوط شدن مواد ها با هم، کثیف شدن (آلودگی های محیطی) و یا محصول مورد نظر بهداشتی و یا درصنایع دارویی استفاده شود و… که مواد را غیر قابل بازیافت کند میباشد. ولی در حالات دیگر مثلا سوراخ شدن بطری پلاستیک هنگام تولید و یا قسمت های پرت بطری و همچنین ناقص پر شدن قطعه در تولیدات تزریق پلاستیک و… که بستگی به مهارت اپراتور و نوع و شکل قطعه و قالب دارد ،در این حالات مواد مستقیما آسیاب و بازیافت شده (به جز بطری های پت) و در برخی تولیدات قابل استفاده میباشد و نمیتوان درصد مشخصی را به آن اختصاص داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.